Konzerváló és esztétikai fogászat
Sajnos a fogszuvasodás Magyarországon népbetegségnek számít. A 12 éves korú gyermekeknek átlagosan 4 szuvas foguk van és ez az idő előrehaladtával csak romlik.
Jó hír viszont, hogy a fogszuvasodás megfelelő gyakoriságú (legalább évente) fogászati ellenőrző vizsgálat mellett könnyen felfedezhető és gyógyítható.
A szuvas fog ellátása általában érzéstelenítésben történik, így nem fáj. A kitisztított üreget megfelelő előkészítés után ún. kompozit tömőanyaggal látom el, az eredeti formának megfelelően. A tömések élettartamát a megfelelő szájhigiéne mellett a tömőanyagok minősége is befolyásolja. Ezért, csak a legjobb minőségű 3M és Tokuyama kompozitokat használom.
A fogak szuvasodása sajnos néha már nem kezelhető tömések készítésével, mert a folyamat elérte a fogbelet. Ilyenkor a fog gyökerét is ki kell tisztítani. Ezt a folyamatot hívják gyökérkezelésnek. Természetesen az érzéstelenítés itt elengedhetetlen. A foggyökerek néha beszűkültek, görbék. Ezért a kezeléshez kézi és gépi tágítókat, gyökércsatorna hosszát bemérő gépet használok. A gyökér betömése után kerülhet sor a fog esztétikus töméssel való ellátására.
Időnként baleset érheti a fogakat és letörhetnek.
Ilyenkor a fogat, színének megfelelő kompozitokkal építem fel.
Fogpótlások
A fogakat nem mindig lehet megmenteni. A hiányzó, törött fogak nem csak esztétikai, hanem működési hibát okozhatnak. Ez működési hiba, az állkapocs-ízület kopásához, fogágy sorvadásához, végső soron még több fog elvesztéséhez vezethet. A rögzített fogpótlások (korona, híd) a rendelőben készült lenyomatok alapján, fogtechnikai laborban készülnek. Anyaguk fémre égetett porcelán vagy cirkónium. Utóbbi esztétikája miatt, inkább a frontfogak pótlására javasolt.
Teljes fogatlanság esetén kivehető, lemezes fogpótlás készül.
Fogszabályozás
A kezelés célja a növekedést és a fogak helyzetét kedvező irányban megváltoztatva szebb és funkcióképesebb fogazat létrehozása, mert a kezelés elmaradása az állapot súlyosbodását okozhatja, és nem csak esztétikai hátránya lehet, hanem fogászati betegséget, például fokozott szuvasodást, a fogak tartószerkezetének károsodását (fogágysorvadás), állkapocs-ízületi betegséget is okozhat.
A kezelés fogszabályozó készülékkel történik, melynek kivehető, vagy beragasztott változatai vannak. Azt, hogy melyiket kell alkalmazni, az adott fogazati eltérés dönti el.
Bizonyos esetekben a maradó fogak eltávolításával kell a kezelést kombinálni, helyteremtés céljából.
A készüléket a kapott utasításoknak megfelelően kell hordani, és időről-időre, átlagosan havonta kontroll vizsgálaton kell megjelenni, a készülék utánállítása céljából.
A kezelés több évig tart, tehát komoly időráfordítást, együttműködést igényel, anyagi terhei sem elhanyagolhatók.
Fogsebészet
Van, amikor a fogak olyan állapotban vannak (betört gyökerek, helyzeti rendellenességek, nagyon mély szuvasodás), hogy a legnagyobb jóindulattal sem menthetők. Ilyenkor a hagyományos fogeltávolítás nem mindig oldja meg a problémát. Ezekben az esetekben sebészi úton a fog feltárásával kell eltávolítani a fogat. A fog eltávolítása az akadályozottság mértékétől és a fog tengelyállásától függően lebenyképzéssel vagy anélkül, fogóval, emelővel, szükség esetén a fog körüli csont eltávolításával, ill. a fog felezésével történik. Ezután a sebet óvatosan kikaparjuk, ügyelve a környező képletek épségére. Genny jelenléte esetén mikrobiológiai mintavétel történhet. A sebet nyomótamponnal és/vagy varrattal és/vagy belső tamponálással látjuk el. Egyes esetekben a bölcsességfog eltávolítása csak az előtte lévő 7-es fog egyidejű eltávolításával valósítható meg. Esetleges alternatív megoldás: amennyiben a 8-as fog előtörése súlyosan destruált koronájú 7-es fog eltávolításával akadálytalanná tehető, úgy ez utóbbi eltávolítása javasolt. Azokban az esetekben, amikor a fogon a gyökér csúcsán van elváltozás, a fog megmentése érdekében a gyökércsúcs levágására kerül sor sebészeti úton. A műtét lényegét a gyökércsúcs amputáció jelenti. A műtét tulajdonképpen a gyökértömés sebészi befejezése, mely akkor javasolt, ha nem végezhető el a megfelelő gyökértömés és/vagy a gyökércsúcson olyan elváltozás van, amely más módszerrel nem gyógyítható. Helyi érzéstelenítésben a nyálkahártyán végzett metszésből feltárjuk a gyökércsúcsot, melyet csontfúróval eltávolítunk. Az üreget óvatosan kikaparjuk, hogy az összes gyulladásos szövetet eltávolítsuk, majd a sebet varratokkal zárjuk.
Implantáció
Vannak esetek amikor szükség van az ép fogak lecsiszolása nélkül rögzített vagy teljes foghiány esetén részlegesen rögzített pótlás készítésére.
Ezt a célt szolgálja az implantátum behelyezése, melyre korona, híd vagy akár kivehető fogpótlás is rögzíthető.
Implantációs fogpótlás szakaszai:
Első műtét:
A műfoggyökér beültetése a csontba.
Gyógyulási szak:
Az implantátumok teherviselő képességüket a felső állcsontban kb. 3 hónap, az alsó állcsontban kb. 2-3 hónap elteltével a csontos gyógyulás után érik el. Ezen időszakban ideiglenes pótlás viselhető.
Második műtét:
Az íny védelme alatt gyógyuló implantátumok a csontos rögzülés után kerülnek felszabadításra, az íny gyógyulása a felszabadított implantátum nyaka körül 1 hetet vesz igénybe.
Protetikai előkészítés:
A megfelelő műcsonk behelyezése teszi lehetővé a fogpótlás készítését. Ha szükséges, elvégezzük a meglévő saját fogak előkészítését is, illetve a konzervatív fogászati kezelést.
Protetikai felépítmény átadása:
A megfelelően előkészített saját fogakra és/vagy implantátumokra elkészített pótlás rögzítése hagyományos módon beragasztással, vagy feltételesen kivehető módon, csavarozással történhet.
Panoráma rtg
A nem látható esetleg kóros folyamatok, helyzeti rendellenességek, csírahiányok felfedezésében segíti a pontos diagnózis és kezelési terv elkészítését.